Season

 

Operas

 

National Vocal Competition

 


 

 

Operas

2018/2019 SEASON

 

Large Calendar

 

2018/2019 SEASON

 

Opera Showcase &
National Competition Finals (Division II)

Saturday, May 4, 2019 at 8:00 PM
Weill Recital Hall at
CARNEGIE HALL
881 7th Avenue/57th 
New York City

 

National Semi-Finals: Division II
Friday, May 3, 2019 at 6:00-10:00 PM
MacKay Studio
NATIONAL OPERA CENTER
330 Seventh Avenue
New York City

 

National Competition Finals (Division I) 
& Winners' Concert (Junior High & High School Divisions)
Sunday, April 28, 2019 at 6:15 PM
Marc A. Scorca Hall
NATIONAL OPERA CENTER
330 Seventh Avenue, 7th floor
New York City 

 

Finalists’ Concert
High School Division
Sunday, April 28, 2019 at 4:30 PM
Marc A. Scorca Hall
NATIONAL OPERA CENTER
330 Seventh Avenue, 7th floor
New York City

 

Finalists’ Concert
Junior High Division
Sunday, April 28, 2019 at 3:15 PM
Marc A. Scorca Hall
NATIONAL OPERA CENTER
330 Seventh Avenue, 7th floor
New York City

 

Finalists' Rehearsal
Junior High & High School
Sunday, April 28, 2019 at 1-3 PM
Studio 711
NATIONAL OPERA CENTER
330 Seventh Avenue
New York City

 

National Semi-Finals: Division I
Saturday, April 27, 2019 at 4:30-8:30 PM
MacKay Studio
NATIONAL OPERA CENTER
330 Seventh Avenue
New York City

 

Competition

Summer Program & Season Auditions

Sunday, March 24, 2019 at 3:00-9:00 PM
MacKay Studio
NATIONAL OPERA CENTER
330 Seventh Avenue
New York City

 

Competition

Summer Program & Season Auditions

Saturday, March 23, 2019 at 4:30-9:30 PM
MacKay Studio
NATIONAL OPERA CENTER
330 Seventh Avenue
New York City

 

Don Giovanni
Tuesday, February 26, 2019 at 7:30 PM
Marc A. Scorca Hall
NATIONAL OPERA CENTER
330 Seventh Avenue, 7th floor
New York City

 

Hansel and Gretel
Tuesday, February 26, 2019 at 6:00 PM
Marc A. Scorca Hall
NATIONAL OPERA CENTER
330 Seventh Avenue, 7th floor
New York City

 

Don Giovanni
Sunday, February 24, 2019 at 4:30 PM
Marc A. Scorca Hall
NATIONAL OPERA CENTER
330 Seventh Avenue, 7th floor
New York City

 

Hansel and Gretel
Sunday, February 24, 2019 at 3:00 PM
Marc A. Scorca Hall
NATIONAL OPERA CENTER
330 Seventh Avenue, 7th floor
New York City

 

Competition

Summer Program & Season Auditions

Saturday, February 2, 2019 at 6:00-9:30 PM
MacKay Studio
NATIONAL OPERA CENTER
330 Seventh Avenue
New York City

 

Don Giovanni
Saturday, February 2, 2019 at 4:00 PM
Marc A. Scorca Hall
NATIONAL OPERA CENTER
330 Seventh Avenue, 7th floor
New York City

 

Suor Angelica
Saturday, February 2, 2019 at 3:00 PM
Marc A. Scorca Hall
NATIONAL OPERA CENTER
330 Seventh Avenue, 7th floor
New York City

 

The Marriage of Figaro

Tuesday, December 18, 2018 at 7:30 PM

Marc A. Scorca Hall

NATIONAL OPERA CENTER
330 Seventh Avenue, 7th floor
New York City

 

The Magic Flute

Tuesday, December 18, 2018 at 6:00 PM

Marc A. Scorca Hall

NATIONAL OPERA CENTER
330 Seventh Avenue, 7th floor
New York City

 

The Marriage of Figaro

Wednesday, December 12, 2018 at 7:30 PM

Marc A. Scorca Hall

NATIONAL OPERA CENTER
330 Seventh Avenue, 7th floor
New York City

 

The Magic Flute

Wednesday, December 12, 2018 at 6:00 PM

Marc A. Scorca Hall

NATIONAL OPERA CENTER
330 Seventh Avenue, 7th floor
New York City

 

Competition (Northern Division)

Summer Program & Season Auditions
Sunday, December 9, 2018 at 7:00 PM
Marc A. Scorca Hall
NATIONAL OPERA CENTER
330 Seventh Avenue, 7th floor
New York City

 

Opera Gala at Carnegie Hall

Saturday, November 10, 2018 at 8:00 PM

Weill Recital Hall at
CARNEGIE HALL 
881 7th Avenue/57th 
New York City

 

Cendrillon

Tuesday, October 30, 2018 at 8:00 PM

Marc A. Scorca Hall

NATIONAL OPERA CENTER
330 Seventh Avenue, 7th floor
New York City

 

L’incoronazione di Poppea

Tuesday, October 30, 2018 at 6:30 PM

Marc A. Scorca Hall

NATIONAL OPERA CENTER
330 Seventh Avenue, 7th floor
New York City

 

Cendrillon

Thursday, October 25, 2018 at 8:00 PM

Marc A. Scorca Hall

NATIONAL OPERA CENTER
330 Seventh Avenue, 7th floor
New York City

 

L’incoronazione di Poppea

Thursday, October 25, 2018 at 6:30 PM

Marc A. Scorca Hall

NATIONAL OPERA CENTER
330 Seventh Avenue, 7th floor
New York City

 

Season Auditions

Wednesday, September 26, 2018 at 6:00 PM

MacKay Studio

NATIONAL OPERA CENTER
330 Seventh Avenue, 7th floor
New York City

 

Season Auditions

Sunday, September 22, 2018 at 6:00 PM

MacKay Studio

NATIONAL OPERA CENTER
330 Seventh Avenue, 7th floor
New York City

 

Season Auditions

by RECORDING ONLY

Friday, August 24, 2018 Deadline

 

Love, Passion and Betrayal
Thursday, June 28, 2018 at 8:00 PM
Weill Recital Hall at
CARNEGIE HALL
881 7th Avenue/57th
New York City

 

The Marriage of Figaro
Monday, June 25, 2018 at 6:30 PM
Marc A. Scorca Hall
NATIONAL OPERA CENTER
330 Seventh Avenue, 7th floor
New York City

 

The Marriage of Figaro

Saturday, June 23, 2018 at 7:30 PM
Bruno Walter Auditorium
LINCOLN CENTER
40 Lincoln Center Plaza
Entrance at 111 Amsterdam Ave
New York Library Bldg
New York City

 

Musical Potpourri Concert
Saturday, June 23, 2018 at 5:30 PM
Bruno Walter Auditorium
LINCOLN CENTER
40 Lincoln Center Plaza
Entrance at 111 Amsterdam Ave
New York Library Bldg
New York City

 

The Magic Flute
Friday, June 22, 2018 at 8:15 PM
Marc A. Scorca Hall
NATIONAL OPERA CENTER
330 Seventh Avenue, 7th floor
New York City

 

The Magic Flute
Friday, June 22, 2018 at 6:30 PM
Marc A. Scorca Hall
NATIONAL OPERA CENTER
330 Seventh Avenue, 7th floor
New York City

 

An Afternoon of Music
Sunday, June 17, 2018 at 5:00 PM
Marc A. Scorca Hall
NATIONAL OPERA CENTER
330 Seventh Avenue, 7th floor
New York City

 

Hansel and Gretel
Sunday, June 17, 2018 at 3:15 PM
Marc A. Scorca Hall
NATIONAL OPERA CENTER
330 Seventh Avenue, 7th floor
New York City

 

Hansel and Gretel
Sunday, June 17, 2018 at 1:30 PM
Marc A. Scorca Hall
NATIONAL OPERA CENTER
330 Seventh Avenue, 7th floor
New York City

 

An Afternoon of Music
Saturday, June 16, 2018 at 3:30 PM
Marc A. Scorca Hall
NATIONAL OPERA CENTER
330 Seventh Avenue, 7th floor
New York City

 

Hansel and Gretel
Saturday, June 16, 2018 at 2:00 PM
Marc A. Scorca Hall
NATIONAL OPERA CENTER
330 Seventh Avenue, 7th floor
New York City

 

A Night of Enchantment
Sunday, June 10, 2018 at 7:00 PM
Marc A. Scorca Hall
NATIONAL OPERA CENTER
330 Seventh Avenue, 7th floor
New York City

 

An Afternoon of Enchantment
Sunday, June 10, 2018 at 5:30 PM
Marc A. Scorca Hall
NATIONAL OPERA CENTER
330 Seventh Avenue, 7th floor
New York City

 

An Afternoon of Enchantment
Sunday, June 10, 2018 at 4:15 PM
Marc A. Scorca Hall
NATIONAL OPERA CENTER
330 Seventh Avenue, 7th floor
New York City

 

*Conductors may change at any time. 
**Proposed Schedule may be subject to change, due to casting limitations, conductor availability, scheduling & budget restraints.

 

Top

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Competition

2019 National Vocal Competition

 

JUNIOR HIGH DIVISION

Perform at National Opera Center

Sunday, April 28, 2019 at 3:15 PM

 

HIGH SCHOOL DIVISION

Perform at National Opera Center

Sunday, April 28, 2019 at 4:30 PM

 

DIVISION I

Sunday, April 28, 2019 at 6:15 PM

National Opera Center

 

DIVISION II

Saturday, May 4, 2019 at 8:00 PM

CARNEGIE HALL

Weill Recital Hall

 

2019 National Vocal Competition  

Winners

JUNIOR HIGH DIVISION
"1st Place" Sara Porjosh
"2nd Place" Fiorela Miria
"3rd Place" Michael Sabatino
Alt. 1 (4th Place) Sophia Welch
Alt. 2 (5th Place) Daniel Wright
*Junior High Winners will be invited to sing at the Division I National Finals (in addition to the National Finalists’ concert) at the National Opera Center in NYC on April 28, 2019.
High School Division
"1st Place" Elizabeth Kim
"2nd Place" Pablo Rubin-Jurado
"3rd Place" Andrew Pulver
Alt. 1 (4th Place) Leland Smith
Alt. 2 (5th Place) Rachel Castillo
*High School Winners will be invited to sing at the Division I National Finals (in addition to the National Finalists’ concert) at the National Opera Center in NYC on April 28, 2019.
Division I
To Be Announced at the Division I National Finals at Scorca Hall at the National Opera Center on April 28, 2019.
Division II
To Be Announced at the Division II National Finals at Weill Recital Hall at Carnegie Hall on May 4, 2019.

Top

 

2019 National Vocal Competition

National Finalists

(in alphabetical order)

 

Junior High division

Annaliese Baum
Nathan Bernaldo
Siyona Bordia
Miles Braunstein
Desiree Clark
Christie Kim
Bridget Lomax
Fiorela Miria
Sara Porjosh
Julia Rojkov
Michael Sabatino
Gina Vicari
Sophia Welch
Daniel Wright
*Junior High National Finalists will be invited to sing at the Junior High Finalists’ Concert at the National Opera Center in NYC on April 28, 2019.
High School Division 
Emi Bauman
Katelyn Buerger
Evelyn Carr
Rachel Castillo
Iva Galic
Jacob Asiah Hunter
Sehjin Jo
Jacqueline Kaskel
Elizabeth Kim
Elliott Moore
Andrew Pulver
Pablo Rubin-Jurado
Shayna Singer
Leland Smith
*High School National Finalists will be invited to sing at the High School Finalists’ Concert at the National Opera Center in NYC on April 28, 2019.
Division I

To Be Announced after the National Semi-finals on April 27, 2019

Division II

To Be Announced after the National Semi-finals on May 3, 2019

 

Top

2019 National Vocal Competition

REGIONAL FINALISTS/NATIONAL SEMI-FINALISTS

(in alphabetical order)

 

Junior High division
Anneliese Baum (Northern)
Nathan Bernaldo (Southern)
Siyona Bordia (Northern)
Miles Braunstein (Northern)
Desiree Clark (Southern)
Christie Kim (Northern)
Joshua Koo (Northern)
Juliette Lemaire (Southern)
Bridget Lomax (Northern)
Fiorela Miria (Northern)
Marudhini Murugaverl (Northern)
Kiana Palmer (Northern)
Sara Porjosh (Northern)
Julia Rojkov (Northern)
Michael Sabatino (Northern)
Gina Vicari (Northern)
Sophia Welch (Northern)
Daniel Wright (Northern)
High School Division
Danaelyn Baroja (Midwestern)
Emi Bauman (Northern)
Katelyn Buerger (Midwestern)
Evelyn Carr (Northern)
Adrianna Denning (Midwestern)
Iva Galic (Midwestern)
Matthew Hauser (Midwestern)
Jacob Asiah Hunter (Northern)
Sejin Jo (Northern)
Jacqueline Kaskel (Southern)
Elizabeth Kim (Midwestern)
Olivia Koutsourakis (Northern)
Elliott Moore (Western)
Sophia Peterson (Midwestern)
Ashley Reichman (Northern)
Andrew Reiman (Northern)
Olivia Rhodes (Midwestern)
Pablo Rubin-Jurado (Northern)
Reva Sangal (Northern)
Shayna Singer (Southern)
Leland Smith (Western)
Kirsten Tierney (Northern)
Juliette Valle (Southern)
Ashley Yang (Northern)
Division I
Natalie Almeter (Southern)
Megan Benjamin (Northern)
Trevor Brown (Northern)
Wei-En Chan (Northern)
Amani Cole-Felder (Northern)
Robert Feng (Northern)
Sarah Fleiss (Northern)
Leora Gilgur (Western)
Olivia Graham (Northern)
Lynn Isnar (Northern)
Erin Hogan (Midwestern)
Grace Ju Hye Hwoang (Northern)
Charlotte Jackson (Northern)
Marley Jacobson (Northern)
Sarah Krastman (Northern)
Yejin Lee (Northern)
Ana Paula Malagon (Western)
Ariana Maloney (Western)
Shaina Martinez (Northern)
Alexia Mate (Northern)
Savannah McElhaney (Northern)
Mary Rice (Northern)
Laura Sanders (Southern)
Katherine Solovyeva (Western)
Ema Sorenson (Midwestern)
Eliane Tian (Western)
Jessica Wald (Northern)
Jinjin Wang (Northern)
Kevin Wheatle (Midwestern)
Tara Wheeker (Northern)
Johanna Will (Northern)
Mana Winkler (Midwestern)
Chenxiuyi Yang (Northern)
Fan Yang (Midwestern)
*Division I National Semi-finalists will compete to become our 2019 National Finalists in NYC at the National Opera Center on April 27, 2019. Those who advance to the National Finals will compete at the National Opera Center in Scorca Hall on April 28, 2019.
Division II
Amanda Biggs (Midwestern)
Aisha Campbell (Western)
Katie Copland (Northern)
Megan Cullen (Western)
Laura Ethington (Northern)
Joseph Gansert (Northern)
Max Hosmer (Midwestern)
Jeong Min Huh (Northern)
Lauren Hunt (Northern)
Sunyeop Hwang (Northern)
Dongyoub Kim (Southern)
Taylor Kirk (Northern)
Susanna Lauer (Midwestern)
Hanna Lee (Northern)
Laura Martinez Leon (Southern)
Jose Maldonato (Northern)
Brian Neal (Midwestern)
Wain Parham (Midwestern)
Evgenia Pirshina (Midwestern)
Ani Pivazyan (Northern)
Veronica Pollicino (Northern)
Brianne Roney (Northern)
Jennifer Schuler (Midwestern)
Sarah Toca (Northern)
Zohaniris Torres (Southern)
Adam Unger (Northern)
Anna Woiwood (Northern)
Jieun Yu (Northern)
Lauren Yokabaskas (Northern)
**Division II National Semi-finalists will compete to become our 2019 National Finalists in NYC at the National Opera Center on May 3, 2019. Those who advance to the National Finals will compete at Carnegie Hall in Weill Recital Hall on May 4, 2019.

 

Top

 

 

 

Past Competitions

 

 

2018 National Vocal Competition

 

2017 National Vocal Competition

 

2016 National Vocal Competition

 

2015 National Vocal Competition

 

2014 National Vocal Competition

 

2013 National Vocal Competition

 

2012 National Vocal Competition

 

2011 National Vocal Competition

 

2010 National Vocal Competition

 

 

 

Top