International Vocal Competition

 

2020 International Vocal Competition

 

 

International Vocal Competition
*International & U.S. applicants may apply*
Over $5,000.00 in CASH PRIZES!

All Finalists compete at 
CARNEGIE HALL
&
Semi-finalists compete at 
NATIONAL OPERA CENTER

 

FOUR AGE CATEGORIES
Junior High Division (10-14)
High School Division (13-19)
Division I (18-28)
Division II (29-40)

 

LIVE REGIONAL COMPETITION AUDITIONS
*Walk-ins are welcome, time permitting.*

NEW YORK CITY
Sunday, December 8, 2019, Wednesday, February 5, 2020, 
Saturday, March 28, 2020, & Sunday, March 29, 2020 at National Opera Center


CHICAGO, ILLINOIS
Sunday, February 2, 2020 at University of Chicago

DALLAS, TEXAS
Saturday, February 8, 2020 at University of North Texas

BOSTON, MASSACHUSETTS
Friday, February 21, 2020 at New England Conservatory of Music

MIAMI, FLORIDA
Saturday, February 22, 2020 at University of Miami

SALT LAKE CITY, UTAH
Saturday, February 29, 2020 at University of Utah

SAN FRANCISCO, CALIFORNIA
Sunday, March 1, 2020 at San Francisco Conservatory of Music

GREENSBORO, NORTH CAROLINA
March 21, 2020 at University of North Carolina

AUDITIONS BY VIDEO RECORDING
Although a live audition is preferred, applicant may audition 
by video recording if unavailable for a live audition.

_____________________________________________________________________________________

 

Round II: National Semi-Finals
*Open to Public this year. Tickets may be purchased online or at the door (if available).
NEW YORK CITY
Friday, May 1, 2020
Scorca Hall at National Opera Center
Division I (5:00PM)
Division II (7:30PM)


Saturday, May 2, 2020
Scorca Hall at National Opera Center
Junior High Division (12:15PM)
High School Division (2:30PM)

_____________________________________________________________________________________

 

Round III: National Finals (All Divisions)
*Open to the Public. Tickets may be purchased online or at the door.
NEW YORK CITY
Saturday, May 2, 2020
Weill Recital Hall at Carnegie Hall (8:00PM)

_____________________________________________________________________________________

 

COMPETITION REPERTOIRE REQUIREMENTS
Junior High Division: One piece only: aria, sacred, musical theatre or art song
High School Division: One piece only: aria, sacred, musical theatre or art song
Division I: Three pieces: arias or art songs in at least two contrasting languages
Division II: 5 arias in at least three contrasting languages

_____________________________________________________________________________________

 

PRIZES
Junior High & High School Divisions
Semi-Finalists compete at the Scorca Hall at National Opera Center.
Those who advance to the Finals compete at Carnegie Hall.
In addition, 1st, 2nd, & 3rd Place Winners will be invited to perform in NY Lyric's
Opera Gala at Carnegie Hall in November 2020.

Division I & II
Semi-Finalists compete at the Scorca Hall at National Opera Center.
Those who advance to the Finals compete at Carnegie Hall. 
In addition, 1st, 2nd, & 3rd Place Winners will be invited to perform in NY Lyric's Opera Gala at Carnegie Hall in November 2020.

 

Cash Prizes for Division I:
1st Prize: $1,000.00, 2nd Prize: $500.00, 3rd Prize: $250.00
Cash Prizes for Division II:
1st Prize: $2,000.00, 2nd Prize: $1,000.00, 3rd Prize: $500.00

 

 

 

 

EASY TO APPLY!

1) Pay Competition fee via paypal.

Competition fee: $60.00
(plus paypal fees) 

 

 

2) After completing the payment, 
please email singer's name & contact information to
info@newyorklyricopera.org

 

 

 

 

 

Top

 

_____________________________________________________________________________

 

2019 National Vocal Competition

 

JUNIOR HIGH DIVISION

Perform at National Opera Center

Sunday, April 28, 2019 at 3:15 PM

 

HIGH SCHOOL DIVISION

Perform at National Opera Center

Sunday, April 28, 2019 at 4:30 PM

 

DIVISION I

Sunday, April 28, 2019 at 6:15 PM

National Opera Center

 

DIVISION II

Saturday, May 4, 2019 at 8:00 PM

CARNEGIE HALL

Weill Recital Hall

 

2019 National Vocal Competition  

Winners

JUNIOR HIGH DIVISION
"1st Place" Sara Porjosh
"2nd Place" Fiorela Miria
"3rd Place" Michael Sabatino
Alt. 1 (4th Place) Sophia Welch
Alt. 2 (5th Place) Daniel Wright
High School Division
"1st Place" Elizabeth Kim
"2nd Place" Pablo Rubin-Jurado
"3rd Place" Andrew Pulver
Alt. 1 (4th Place) Leland Smith
Alt. 2 (5th Place) Rachel Castillo
Division I
"1st Place" Tara Wheeker
"2nd Place" Amani Cole-Felder
"3rd Place" Yejin Lee
Alt. 1 (4th Place) Johanna Will
Alt. 2 (5th Place) Chenxiuyi Yang
Division II
"1st Place" Lauren Yokabaskas
"2nd Place" Adam Unger
"3rd Place" Jennifer Schuler
Alt. 1 (4th Place) Veronica Pollicino
Alt. 2 (5th Place) Josť Luis Maldonato

 

 

Top

 

2019 National Vocal Competition

National Finalists

(in alphabetical order)

 

Junior High division

Annaliese Baum
Nathan Bernaldo
Siyona Bordia
Miles Braunstein
Desiree Clark
Christie Kim
Bridget Lomax
Fiorela Miria
Sara Porjosh
Julia Rojkov
Michael Sabatino
Gina Vicari
Sophia Welch
Daniel Wright
High School Division 
Emi Bauman
Katelyn Buerger
Rachel Castillo
Iva Galic
Jacob Asiah Hunter
Sehjin Jo
Elizabeth Kim
Elliott Moore
Olivia Koutsourakis
Andrew Pulver
Andrew Reimer
Pablo Rubin-Jurado
Reva Sangal
Shayna Singer
Kirsten Tierney
Leland Smith

Division I
Natalie Almeter
Amani Cole-Felder
Grace Ju Hye Hwoang
Lynn Isnar
Charlotte Jackson
Yejin Lee
Laura Sanders
Tara Wheeker
Joanna Will
Chenxiuyi Yang
Alt. 1: Megan Benjamin
Alt. 2: Sarah Fleiss

Division II
Amanda Biggs
Megan Cullen
Max Hosmer
Sunyeop Hwang
Josť Luis Maldonato
Veronica Pollicino
Brianna Roney
Jennifer Schuler
Zohaniris Torres
Adam Unger
Anna Woiwood
Lauren Yokabaskas
Alt. 1: Joseph Gansert
Alt. 2: Taylor Kirk

 

Top

2019 National Vocal Competition

REGIONAL FINALISTS/NATIONAL SEMI-FINALISTS

(in alphabetical order)

 

Junior High division
Anneliese Baum (Northern)
Nathan Bernaldo (Southern)
Siyona Bordia (Northern)
Miles Braunstein (Northern)
Desiree Clark (Southern)
Christie Kim (Northern)
Joshua Koo (Northern)
Juliette Lemaire (Southern)
Bridget Lomax (Northern)
Fiorela Miria (Northern)
Marudhini Murugaverl (Northern)
Kiana Palmer (Northern)
Sara Porjosh (Northern)
Julia Rojkov (Northern)
Michael Sabatino (Northern)
Gina Vicari (Northern)
Sophia Welch (Northern)
Daniel Wright (Northern)
High School Division
Danaelyn Baroja (Midwestern)
Emi Bauman (Northern)
Katelyn Buerger (Midwestern)
Evelyn Carr (Northern)
Adrianna Denning (Midwestern)
Iva Galic (Midwestern)
Matthew Hauser (Midwestern)
Jacob Asiah Hunter (Northern)
Sejin Jo (Northern)
Jacqueline Kaskel (Southern)
Elizabeth Kim (Midwestern)
Olivia Koutsourakis (Northern)
Elliott Moore (Western)
Sophia Peterson (Midwestern)
Ashley Reichman (Northern)
Andrew Reiman (Northern)
Olivia Rhodes (Midwestern)
Pablo Rubin-Jurado (Northern)
Reva Sangal (Northern)
Shayna Singer (Southern)
Leland Smith (Western)
Kirsten Tierney (Northern)
Juliette Valle (Southern)
Ashley Yang (Northern)
Division I
Natalie Almeter (Southern)
Megan Benjamin (Northern)
Trevor Brown (Northern)
Wei-En Chan (Northern)
Amani Cole-Felder (Northern)
Robert Feng (Northern)
Sarah Fleiss (Northern)
Leora Gilgur (Western)
Olivia Graham (Northern)
Lynn Isnar (Northern)
Erin Hogan (Midwestern)
Grace Ju Hye Hwoang (Northern)
Charlotte Jackson (Northern)
Marley Jacobson (Northern)
Sarah Krastman (Northern)
Yejin Lee (Northern)
Ana Paula Malagon (Western)
Ariana Maloney (Western)
Shaina Martinez (Northern)
Alexia Mate (Northern)
Savannah McElhaney (Northern)
Mary Rice (Northern)
Laura Sanders (Southern)
Katherine Solovyeva (Western)
Ema Sorenson (Midwestern)
Eliane Tian (Western)
Jessica Wald (Northern)
Jinjin Wang (Northern)
Kevin Wheatle (Midwestern)
Tara Wheeker (Northern)
Johanna Will (Northern)
Mana Winkler (Midwestern)
Chenxiuyi Yang (Northern)
Fan Yang (Midwestern)
*Division I National Semi-finalists will compete to become our 2019 National Finalists in NYC at the National Opera Center on April 27, 2019. Those who advance to the National Finals will compete at the National Opera Center in Scorca Hall on April 28, 2019.
Division II
Amanda Biggs (Midwestern)
Aisha Campbell (Western)
Katie Copland (Northern)
Megan Cullen (Western)
Laura Ethington (Northern)
Joseph Gansert (Northern)
Max Hosmer (Midwestern)
Jeong Min Huh (Northern)
Lauren Hunt (Northern)
Sunyeop Hwang (Northern)
Dongyoub Kim (Southern)
Taylor Kirk (Northern)
Susanna Lauer (Midwestern)
Hanna Lee (Northern)
Laura Martinez Leon (Southern)
Jose Maldonato (Northern)
Brian Neal (Midwestern)
Wain Parham (Midwestern)
Evgenia Pirshina (Midwestern)
Ani Pivazyan (Northern)
Veronica Pollicino (Northern)
Brianne Roney (Northern)
Jennifer Schuler (Midwestern)
Sarah Toca (Northern)
Zohaniris Torres (Southern)
Adam Unger (Northern)
Anna Woiwood (Northern)
Jieun Yu (Northern)
Lauren Yokabaskas (Northern)
**Division II National Semi-finalists will compete to become our 2019 National Finalists in NYC at the National Opera Center on May 3, 2019. Those who advance to the National Finals will compete at Carnegie Hall in Weill Recital Hall on May 4, 2019.

 

Top

 

 

 

Past Competitions

 

 

2018 National Vocal Competition

 

2017 National Vocal Competition

 

2016 National Vocal Competition

 

2015 National Vocal Competition

 

2014 National Vocal Competition

 

2013 National Vocal Competition

 

2012 National Vocal Competition

 

2011 National Vocal Competition

 

2010 National Vocal Competition

 

 

 

Top